Головна Новини Правове просвітництво у боротьбі з рейдерством. Підсумки Національного круглого столу

Правове просвітництво у боротьбі з рейдерством. Підсумки Національного круглого столу

by Ivan

За останні два роки кількість випадків земельного рейдерства знизилась завдяки ефективному законодавству і реформам, але є ще певні проблеми. На цьому акцентували увагу учасники Національного круглого столу «Земля: захист права власності та протидія рейдерству», який Всеукраїнська асоціація громад проводить у партнерстві з Програмою USAID АГРО в рамках діяльності Громадської антирейдерської платформи.

Роман Лещенко,Міністр аграрної політики і продовольства України зауважив, що за 2.5 роки було прийнято зміни до антирейдерського законодавства, які унеможливили зловживання в тій мірі, як це було раніше. Було ухвалене законодавство в частині дерегуляції Держгеокадастру, ринку землі, електронних земельних аукціонів. 

«Ринок землі показав, що якісь критичні зауваження стосовно рейдерства відсутні в силу тих обставин, що система земельного моніторингу і контролю транзакцій нотаріусами передбачає дуже багато ступенів перевірки, аналізу, походження коштів. Так, це ускладнює процедуру транзакцій, але дає систему захисту. В нас серйозна налагоджена співпраця з Мінюстом на рівні антирейдерського штабу. Є проблеми в земельних актах постійного користування, стосовно реєстрації земель, які були в оренді до 2013 року, є питання договорів про спільну діяльність. Стосовно розʼясненнь законодавства щодо викупу земель постійного користування, рішення вже пропрацьоване і на початку грудня це розʼяснення буде. Питання вже погоджене з податковою, казначейством і профільними органами», — повідомив міністр під час круглого столу.

Агрорейдерство не просто небезпечне явище для певного сектору економіки, від цього страждає вся країна. Знижується інвестпривабливість країни, — зазначив Олександр Корнієнко, Перший заступник голови Верховної Ради України: 

«Дякую Всеукраїнській асоціації громад,  що піднімає таке важливе і складне питання. Монобільшість ухвалила низку законів, щоб зменшити аграрне рейдерство. Але ми розуміємо, що однією з проблем є низька правова культура в суспільстві, низька поінформованість землевласників щодо своїх прав», — підкреслив перший віце-спікер парламенту.

На правовій обізнаності громад і фермерів наголосив виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник. За його словами, круглий стіл «Земля: захист права власності та протидія рейдерству» є своєрідним підсумком реалізації проектів Громадської антирейдерської платформи. 

«За час проекту в нас відбулось 24 онлайн-заходи. Це і тренінги, в рамках яких ми охопили 2600 фахівців з різних сфер: нотаріуси, представники органів місцевого самоврядування, адвокати і агробізнес. Це дало конкретні результати. Після роботи з нотаріусами ми маємо від них понад 300 заяв про підключення нотаріусів до системи Держгеокадастру. Так само є готовність адвокатів долучатись до Громадської антирейдерської платформи», — повідовим Іван Слободяник. 

З ним погодджується Сергій Кубах, керівник напряму земельної реформи Програми USAID «АГРО»:

«Проблема рейдерства як явища виникла в 2015 році. Фактично це був тест на стійкість системи реєстрації прав і Держгеокадастру.  Зараз ми бачимо чітке падіння корупції в земельній сфері». 

Бути пильними і остерігатись шахраїв закликав агро-підприємців радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

«На сьогодні кількість випадків земельного рейдерства, порівняно з попередніми роками, знизилась в рази. Але залишаються моменти, коли сільгосппідприємці довіряються шахраям, не перевіряють документи і потім страждають. Закликаю усіх підприємців, що нас чують, не скупіться на юридичні послуги, не бійтесь витратити час, щоб дослідити те, що ви придбаєте».

Національний круглий стіл «Земля: захист права власності та протидія рейдерству»  організувала Всеукраїнська асоціація громад у партнерстві з Програмою USAID АГРО в рамках діяльності Громадської антирейдерської платформи. Участь у ньому взяли народні депутати, керівники центральних органів виконавчої влади та профільних асоціацій, учасники Громадської антирейдерської платформи. На заході обговорили законодавчі антирейдерські ініціативи,  ефективність імплементації антирейдерського законодавства, практики міністерств та професійних спільнот щодо вирішення ситуацій з рейдерським захопленням земель,  взаємодію державних органів та інститутів громадянського суспільства у протидії новим формам рейдерства та підбили підсумки діяльності Громадської антирейдерської платформи.

 

Читайте також