Проєкт «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад – до ефективної національної політики»
Повномасштабна війна з росією виводить ветеранську тематику на перший план – для органів місцевого самоврядування робота з ветеранами та їхніми родинами стає одним з найважливіших і найскладніших напрямів діяльності.
Станом на 1 серпня 2023 року в Україні було зареєстровано понад 900 000 ветеранів війни. Відповідно, питання реінтеграції ветеранів у громади та підтримкиїхніх родин вже зараз стоїть надзвичайно гостро, і ще гостріше постане після першої хвилі демобілізації, необхідність якої вже для всіх є очевидною.
Українські громади мають різний фінансовий і організаційний ресурс, при цьому невеликі, переважно сільські громади є менш спроможними забезпечити ефективну роботу з ветеранами.
Водночас, саме ОМС доведеться забезпечувати виконання значної частини завдань держави, у тому числі – пов’язаних із реабілітацією та реінтеграцією ветеранів. Тому вкрай актуальною та важливою задачею є підвищення спроможності ОМС у питаннях реінтеграції ветеранок та ветеранів і підтримки їхніх сімей в умовах тривалої війни.
Усвідомлюючи масштаб та гостроту проблеми, Всеукраїнська асоціація громад започаткувала ветеранський напрям своєї діяльності, здійснивши пошук необхідних ресурсів і партнерств. Наприкінці 2023 року ВАГ розпочала реалізацію проєкту «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад – до ефективної національної політики» за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Партнерами проєкту є громадська організація «Простір можливостей», якасистемно займається цією тематикою, та Коаліція ветеранських просторів.
Мета проєкту: підвищити поінформованість і фаховість голів громад та фахівців ОМС у питаннях реінтеграції ветеранів/ветеранок та підтримки їхніх родин.
У грудні 2023 року рішенням Правління ВАГ створено Комітет ВАГ з питань ветеранів, зараз формується склад Комітету з числа фахівців ОМС, за участю експертів та представників ветеранської спільноти. Через Комітет ВАГ налагодить постійно діючий механізм колективної роботи над ветеранською проблематикою й забезпечить адвокацію пропозицій до державної політики та законодавства, заснованих на найкращих локальних рішеннях.
У рамках проєкту заплановано 5 очних інформаційно-навчальних заходів безпосереднього в громадах, де не менш як 200 голів громад матимуть можливість заглибитись у ветеранську тематику, а 100 фахівців ОМС (старости, працівники ЦНАПів, інші працівники ОМС, яким доручено роботу з ветеранами) пройдуть навчання з питань реінтеграції ветеранів та ветеранок, підтримки їхніх сімей – вони вивчатимуть інструменти підтримки ветеранів та підходи до реалізації місцевої ветеранської політики через формування місцевих стратегій та програм із врахуванням ветеранського компоненту.
У десяти пілотних громадах спільно з партнерами здійснюється поглиблене дослідження ветеранської проблематики та стратегування з метою напрацювання ефективної місцевої ветеранської політики, місцевих програм та проєктів. Успішний досвід цих громад буде зібрано, проаналізовано і рекомендовано як для впровадження іншими громадами, так і в якості основи для ефективних державних рішень.
Також буде проведено низку інформаційних онлайн заходів з метою інформування якнайширшої кількості громад про ветеранську політику держави, нормативну базу, наявні можливості та інструменти, дієві рішення, успішні практики роботи з ветеранами й їхніми родинами.
ВАГ буде систематично висвітлювати новини проєкту, поширювати власні та партнерські напрацювання у ветеранській сфері. Ветеранська тематика відтепер є і надалі залишатиметься однією з ключових тематик діяльності асоціації.
Сподіваємося, що завдяки цьому проєкту місцева влада і представники ветеранської спільноти зможуть налагодити між собою більш якісну й предметну взаємодію та співпрацю з метою кращого забезпечення потреб ветеранок і ветеранів, їх залучення до місцевих справ. Своєю чергою, це сприятиме згуртуванню громади, а згуртованість є запорукою стійкості та основою розвитку.
Стаття написана за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного Фонду “Відродження”.
- Відеозапис засідання – за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Cfxm6jRqhp4
- Презентація Проєкту ВАГ «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад – до ефективної національної політики» – за посиланням.
- Матеріали ГО “Простір можливостей”: методичний посібник по створенню Ветеранського простору; Концепція політики щодо ветеранів та їхніх сімей
- З повним текстом дослідження “Соціальні послуги для ветеранів та ветеранок у громадах: виклики та потреби” можна ознайомитися тут
- Посилання на правовий навігатор: https://navigator.pryncyp.com/