Про Асоціацію

by Ivan

Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Всеукраїнська асоціація громад» (далі: ВАГ, Асоціація) була заснована у жовтні 2009 році під назвою «Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад». Асоціацію було зареєстровано Міністерством юстиції, як всеукраїнську асоціацію органів місцевого самоврядування 6 жовтня 2009 року (наказ Міністра юстиції від 06.10.2009 р. №1777/5).

База членства

За період з 2009 по 2020 роки (тобто, до моменту завершення територіальної реформи) рішення про членство в Асоціації ухвалили 8326 (понад 80%) селищних та сільських рад (Перелік членів ВАССР станом на 1 грудня 2009 року є на сайті ВРУ).

Станом на березень 2023 року актуальна база членства ВАГ складалася з 866 ОМС.

Мета. Пріоритети

Кінцевою метою діяльності ВАГ є сталий розвиток сільських територій через розбудову самоврядування у територіальних громадах.

Із часу свого утворення Асоціація була і залишається асоціацією невеликих, переважно сільських громад із центрами у селах селищах та малих містах. Відповідно, у своїй діяльності ВАГ фокусується в першу чергу на питаннях розвитку сільських територій. Водночас, діяльність Асоціації поширюється і на всі інші важливі напрями життєдіяльності громад. Зазвичай, працюючи в інтересах усієї системи самоврядування, ВАГ надає можливість брати участь у своїх заходах усім зацікавленим громадам, у т.ч. тим, що утворені навколо великих та середніх міст.

У 2019 році ВАГ ухвалила короткострокову стратегію на період до місцевих виборів, у якій було визначено пріоритети для адвокації на національному рівні, і яку було успішно реалізовано. Обговорення проекту нової Стратегії ВАГ розпочалося на зборах обласних відділень у 2021 році, і мало завершитись у цьому році ухваленням Стратегії Загальними зборами ВАГ, однак через війну цей процес було перервано, а Загальні збори відтерміновано.

Інституційний розвиток

Всеукраїнська асоціація громад наразі знаходиться на етапі активної інституційної розбудови, розширює своє представництво в регіонах та новоутворених районах, тісно комунікує з громадами, конструктивно взаємодіє з державною владою на всіх рівнях.

Починаючи з 2019 року, ВАГ активно реформується відповідно до нових викликів децентралізаційної реформи та потреб членів Асоціації.

У 2019 році Асоціація затвердила Концепцію свого реформування та здійснила перший його етап: рішенням Загальних зборів від 18 листопада 2019 р. було внесено важливі зміни до Статуту Асоціації – дозволено членство в асоціації міських рад та, відповідно, перейменовано асоціацію у Всеукраїнську асоціацію громад.

19 липня 2021 року відбулися наступні Загальні збори уповноважених делегованих представників членів ВАГ, рішеннями яких було продовжено курс на реформування та інституційне зміцнення Асоціації – було запроваджено обов’язкову ротацію органів управління та відкрито можливість участі у них депутатів місцевих рад. Передували Загальним зборам збори усіх 24 обласних відділень Асоціації, на яких були обрані уповноважені делеговані представники, а також кандидати до складу Правління та на посади голів обласних відділень.

Також на цих Загальних зборах було обрано новий склад Правління ВАГ та нове керівництво Асоціації. Головою ВАГ було обрано В.В. Кучму, Кіптівського сільського голову. До складу Правління ВАГ увійшли 39 голів громад та депутатів місцевих рад з усіх регіонів України, у т.ч. 24 голови обласних відділень Асоціації. Дев’ять місць членів Правління залишилися вакантними.

У складі Виконавчої дирекції ВАГ, яку за рішенням Правління очолив новий Виконавчий директор І.Л. Слободяник, було утворено три функціональних департаменти: регіональної координації, міжнародний та аналітичний. Свою діяльність практично у всіх областях України розпочали регіональні координатори ВАГ. Було утворено десять секторальних Комітетів ВАГ за усіма ключовими напрямами життєдіяльності громад. Діяльність комітетів модерують експерти ВАГ, а участь у них беруть керівники та фахівці ОМС (Структура Виконавчої дирекції ВАГ).

Формати та інструменти діяльності

ВАГ постійно працює з ОМС громад всіх регіонів, здійснюючи з ними як прямі, так і опосередковані комунікації, залучаючи їх до процесу вироблення та реалізації державної політики.

Періодично Асоціація організовує заходи на актуальні для громад теми за участю народних депутатів, урядовців, експертів (за нинішніх умов – переважно онлайн).

Асоціація використовує цілу низку робочих форматів та інструментів, такі як робота комітетів ВАГ (засідання та телеграм-чати комітетів); робота регіональних координаторів ВАГ на місцях; спільна дистанційна робота в системі управління проектами Worksection; опитування ОМС; Телеграм-канал «Пульс громад»; Вайбер-бот «Пульс громад»; YouTube канал «ПроLAND»; вайбер-групи обласних відділень ВАГ; щотижневий Дайджест правових подій; щотижневий відео огляд головних новин; відео репортажі про громади (є продакшн-студія).

© Всеукраїнська асоціація громад