Головна Новини Посівна 2023: виклики та ініціативи стійкості сільського господарства від міжнародних партнерів

Посівна 2023: виклики та ініціативи стійкості сільського господарства від міжнародних партнерів

by [email protected]

Про проект “Згуртовані громади”, ініціативи стійкості аграрного сектору від USAID АГРО, та головні виклики, з якими зіткнулись українські фермери: заблоковані порти, заміновані й забруднені воєнними діями поля, брак коштів на закупівлю необхідних засобів для проведення весняно-польових робіт, бронювання аграраріїв. Та ще низка проблем, пов’язаних із війною в країні розповів Іван Слободяник, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад, голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів, в ефірі «5 Каналу».

Причому проблемою №1 Іван Слободяник назвав саме блокування морських логістичних шляхів, адже ця ситуація впливає не лише на ту частину агропідприємств, яких безпосередньо зачепили воєнні дії, а й на увесь агросектор загалом. 

«Я би назвав ситуацію близькою до катастрофічної, адже зерновим коридором і так рухалась обмежена кількість суден, а зараз Російська Федерація, як член комісії по Босфору, взагалі саботує її роботу. Тож обсяги морських перевезень збіжжя з України зменшились в рази. Якщо додати ще блокування українського експорту через суходіл, то проблема логістики і справді стає найголовнішою», — зазначив Іван Слободяник.

Проблемою №2 він назвав неможливість працювати на значних територіях, що були під окупацією або розташовані близько до бойових дій. Окрім, власне, замінування, на таких полях можуть залишатися фортифікаційні споруди, забруднені ґрунти тощо.

«За різними підрахунками, розмінування потребують близько 7 млн га полів. Швидко реалізувати це завдання навряд чи вдасться. Тим більше, що наразі є пріоритети — передусім розмінування проводять на територіях, де просуваються війська. Не вистачає ні людей, ні техніки. Я знаю,  що зараз тривають перемовини з міжнародними партнерами щодо надання спеціальної техніки для розмінування. Також мені відомо про ініціативу Фонду Говарда Баффета, який закуповує розміновувачі. Але поки що фермери частково вирішують це питання самотужки — співпрацюючи з ДСНС або з відповідними військовими підрозділами», — зауважив Іван Слободяник.  

За його словами, третьою вагомою проблемою є нестача фінансів у фермерів. Спричинена вона передусім відсутністю гідної ціни на минулорічний урожай і загалом складнощами з його реалізацією.

«Аграрії не мають можливості закупити необхідну кількість добрив, насіння, пального тощо. Втім, тут варто зазначити, що по кожному з цих елементів є часткова підтримка з боку наших донорів. Я, зокрема, причетний до декількох таких проектів. Скажімо, цьогоріч за підтримки USAID АГРО ми допомагаємо майже 40 тисячам громадян з деокупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, надаємо насіння овочевих культур. Проект діє фактично з початку повномасштабного вторгнення і називається «Згуртовані громади». Також здійснюємо доставку майже 400 т насіння кукурудзи за відібраними через Державний Аграрний реєстр заявками. Ця програма реалізується за партнерства «Нової Пошти» та підтримки знов-таки USAID АГРО. Обидва проекти ініційовані компанією Bayer, надалі до них долучилася ще ціла низка відомих насіннєвих компаній», — повідомив Іван Слободяник.

За його словами, такі ініціативи хоч і не вирішать сповна проблеми галузі, але принаймні стануть певним внеском у продовольчу безпеку України й допомогою у відновленні життєдіяльності громад та фермерів у регіонах, які цього найбільше потребують.

Іван Слободяник порадив фермерам слідкувати за такими проектами й відшукувати можливості.   Зокрема, долучатися до них через організовані спільноти. Як от Всеукраїнський Конгрес Фермерів, який є партнером і виконавцем деяких подібних грантових проектів.

«Є й ініціативи на горизонтальному рівні. Наприклад, зараз ми в рамках згаданих «Згуртованих громад» будемо доставляти насіння з Сумщини для аграріїв Миколаївщини. Або ж ведемо переговори щодо співпраці з американськими фермерами стосовно їхньої підтримки наших аграріїв уже наступного року», — додав Іван Слободяник.

Серед актуальних проблем він назвав також бронювання співробітників, що особливо гостро стоїть для малих фермерів. Адже якщо за новими правилами для господарств, які обробляють від 5 тис. га землі, бронювання відбувається без перепон, майже автоматично, то для менших дуже гостро стоїть питання збереження персоналу — фахівців катастрофічно не вистачає, роботи з посівної під загрозою.

Втім, незважаючи на перелічене, Іван Слободяник запевнив, що сповнений оптимізму.

«Ми віримо у Збройні Сили, віримо, що Україна переможе! І наші фермери, хоч з останніх сил, хоч з нульовими прибутками, але роблять свою роботу, виходять в поля, сіють, обробляють. Налаштовані на урожай. Бо хоч як би важко не було, а хлопцям в окопах важче. Тож ми будемо докладати всіх зусиль, аби стати надійним тилом для них!», — підсумував розмову Іван Слободяник.

Детальніше – у відео:

Читайте також