Онлайн – платформа для прискорення впровадження просторового планування у громадах

by [email protected]

Понад 30 громад вже зареєструвалися на платформі plangromad.com.ua для створення завдання на розробку комплексного плану просторового розвитку всього за перший тиждень після її запуску. Цей ресурс презентувала Програма USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України та Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури. Мета онлайн – форми – допомогти громадам розпочати впровадження просторового планування територій, а відтак прискорити повоєнне відновлення країни.

За даними Всеукраїнської асоціації громад, із 440 опитаних громад 41% вже прийняли рішення про розробку комплексних планів просторового розвитку і лише 8% змогли самостійно розробити технічне завдання на таку розробку. Онлайн-платформа дозволить пришвидшити та оптимізувати цей процес.

У Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України зауважили, що платформа допоможе громадам вирішити технічні питання з підготовчого етапу з розробки комплексних планів та дасть можливість зосередитися на роботі з громадськістю та інвесторами:

«Ключова перевага даного інструменту – це те що він враховує той великий перелік пунктів та даних, які мають бути у завданні. Користування дуже зручне, зрозуміле, є підказки та роз’яснення.  Використання даного інструменту дозволяє врахувати всі важливі позиції відповідно до законодавства, є зручним як для розробників так і для замовників. Для громад –  є основою для складання договору, а для розробників – чітке розуміння того що треба зробити», – зауважив Григорій Мельничук, державний експерт експертної групи сталого розвитку населених пунктів Директорату просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Розроблений інструмент дозволяє громадам заощадити час  та кошти, адже чітке та повне завдання забезпечує конкурентні умови для вибору підрядника  через тендерні процедури.

Для роботи з онлайн формою потрібно зробити 3 кроки:

  • Зареєструватись на платформі та завантажити необхідні документи;
  • За допомогою підказок заповнити форму;
  • Скачати та роздрукувати готове завдання.

Однією із перших громад, що зареєструвалася на платформі та розпочала розробляти завдання на створення комплексного плану, стала Донецька територіальна громада з Харківщини, яка зазнала значних руйнувань внаслідок війни.

«В нас понад 600 будівель, що зазнали руйнувань, 5 закладів освіти 8 промислових підприємств,  понад третина населення ще не повернулись в громаду. Ми розуміємо необхідність комплексного підходу до відновлення та майбутнього розвитку своєї громади. Ще в мирний час ми задумувались над необхідністю розроблення комплексного плану, адже це дозволить нам визначити потреби, які є в мешканців, проаналізувати наявні ресурси і зрозуміти перспективи свого розвитку. І те, що наразі в нас є можливість безкоштовно користуватися онлайн формою завдання на розроблення комплексних планів – це відповідь на  виклики, які стоять перед нашою громадою і на ті питання, які ми не знали кому задати. Я відразу зареєструвалась на платформі і була приємно вражена, що частина інформації про нашу громаду вже відображається в онлайн формі. Вже наступного дня ми всім відділом складали план. Адже ми нарешті побачили ті питання, які варто обговорити на робочій групі та під час проведення стратегічної сесії», – розповідає Олена Сороківська начальник відділу землевпорядкування та містобудування Донецької територіальної громади Харківської області.

У компанії «Смартфармінг», яка була технічним розробником платформи зауважили, що цей інструмент буде вдосконалюватися та оновлюватися. Програма USAID АГРО разом з партнерам і надалі будуть підтримувати впровадження просторового планування у громадах для відновлення та економічного розвитку України. Детальніше про алгоритми розробки комплексних планів просторового розвитку громад  можна дізнатися за посиланням https://bit.ly/3WPPkWV.

Довідка: Просторове планування – це інструмент регулювання використання територій громади з метою забезпечення її економічних, екологічних, соціальних, культурних та інших потреб. Він впроваджується на основі аналізу усіх її ресурсів та розроблення містобудівної та землевпорядної документації, поєднаної у комплексний план просторового розвитку. Просторове планування дозволяє спростити дозвільні процедури, залучити додаткові інвестиції, покращити екологічний стан тощо.

© Всеукраїнська асоціація громад