Головна Новини На чому сфокусована робота міністерства агрополітики в умовах війни: форум «Агросектор 2022-2023: Стратегія виживання»

На чому сфокусована робота міністерства агрополітики в умовах війни: форум «Агросектор 2022-2023: Стратегія виживання»

by lena

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський та перший заступник Міністра Тарас Висоцький розповіли на чому сфокусована робота міністерства в умовах війни на п’ятому Агрополітичноу форумі «Агросектор 2022-2023: Стратегія виживання», організованому Всеукраїнською асоціацією громад, Всеукраїнським Конгресом Фермерів підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО в рамках проекту «Згуртовані громади».

Перший блок роботи міністерства – це швидке реагування на поточні щоденні виклики, які спричинені війною.

Доступ до засобів виробництва та фінансування

Для забезпечення постійного доступу фермерів до засобів виробництва ще в березні ухвалено пакет законів про повну дерегуляцію. Крім того, держава подбала, щоб аграрії мали постійний доступ до пільгового фінансування в рамках програми «5-7-9».

Нарощення експорту

Аби аграрії могли реалізувати свою продукцію на інші ринки, найбільше зусиль спрямовується до нарощення обсягів експорту.

Як зазначив Микола Сольський, спрощено процедури, пов’язані з перетином зерна на всіх кордонах; змінено порядки перетину; є домовленість із нашими сусідами про спрощення відповідних формальностей при перевезенні агропродукції. 

Триває діалог із ЄС щодо збільшення парку зерновозів та парку автомобілевозів, дотування виробництва та зменшення ціни для бізнесу, в тому числі й України, щодо їх придбання на наступний рік.

Також Україна і Польща працює над проектом будівництва труби від Яготина до Гданська для транспортування соняшникової олії з України.

Паралельно керівництво України та інші учасники переговорної групи працюють над подовженням дії зернового коридору.

Державна підтримка

Ще один напрям діяльності Мінагрополітики – забезпечення державної допомоги для фермерів, насамперед малих та середніх.

Започатковано декілька ініціатив: виплата на гектар обролювальних с/г угідь (уже верифіковано заявки на близько 1 млрд грн) та за утримання корів. Також розпочався прийом заявок у ДАР на безкоштовне отримання рукавів для тимчасового зберігання врожаю. 

Другий блок роботи – це формування основи для середньо і довгострокового розвитку аграрного сектору після Перемоги.

Переробна агропромисловість

У пріоритеті – ті галузі, які створюють додану вартість: садівництво, тваринництво, переробка зернових, зрошення, біоенергетика.

Для їх розвитку, зокрема, влітку було започатковано гранти на розвиток та створення садів, теплиць і переробних підприємств. Кошти на фінансування цих програм закладені в проекті бюджету й на наступний рік, як і 20 млрд грн на програму «5-7-9».

Компенсація агровиробникам втрат, спричинених війною

Крім того, цілий напрям роботи буде пов’язаний із компенсацією наслідків втрат. Адже аграрний сектор уже зазнав прямих втрат на мільярди доларів. Так, передбачається створення Фонду ліквідації наслідків агресії, який формуватиметься з конфіскованих активів держави-агресора рф. Також буде створено Фонд відновлення України, який наповнюватимуть і яким управлятимуть партнери-донори України, фінансуючи розвиткові проекти для України, зокрема й аграрний комплекс. 

310610753_815287019660221_7868434942306366269_n

Агрополітичний форум започаткований у 2019 році як експертний майданчик для обговорення найактуальніших питань аграрного сектору країни. З того часу було проведено чотири форуми, присвячені таким темам: «Земельна реформа. Децентралізація: чого очікувати?», «Державна підтримка аграрного сектору 2020», «Аграрний сектор в умовах пандемії», «Фінансові інструменти аграріїв і земельна реформа».

Повний запис агрополітичного форуму «Агросектор 2022-2023: Стратегія виживання» доступний за посиланням:https://youtu.be/vaEgHj-dHDA

Читайте також