Головна Новини Два роки ринку землі в Україні: експерти підсумували результати

Два роки ринку землі в Україні: експерти підсумували результати

by [email protected]

26 липня Програма USAID з агарного та сільського розвитку (АГРО) та Центр досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр) провели круглий стіл «Ринок землі: очікування та реальність». У заході взяли участь урядовці, парламентарі, фінансисти, а також представники аграрних асоціацій.

Учасники обговорили економічні ефекти від відкриття ринку земель сільгоспризначення для селян, громад, агробізнесу та держави,  вплив війни на функціонування земельного ринку, його потенціал для відновлення громад та шляхи удосконалення земельного законодавства.

Міністр аграрної політики Микола Сольський під час вітального слова зазначив, що ринок землі функціонує прогнозовано й ефективно. 

«Всього від початку відкриття ринку за 2 роки функціонування ринку землі було продано 300 тис  гектарів землі сільгосппризначення, що складає 1% земель сільськогосподарського призначення країни», – зазначив Міністр . 

Також він відзначив тенденцію активного  для воєнного часу закладання бізнесів, які залежать від ринку землі, зокрема, садів і ягідників. Також, за словами Міністра,  право власності на землю спричинило позитивний ефект на систему зрошення в Україні, оскільки люди отримали змогу впроваджувати довгострокові проєкти на власній , а не на орендованій землі.  даними Мінагрополітики Україні вже зареєстровано 24 організації водокористувачів.

Ксенія Сидоркіна,  директорка Програми USAID АГРО,  відзначила, що земельна реформа спричинила збільшення  податкових надходжень до місцевих бюджетів в  розмірі орендної плати 18 млрд грн і понад 11 млрд грн – з податку фізичних і юридичних осіб. 

«Земельна реформа не просто дала поштовх до залучення інвестицій в державу,  вона також є джерелом підтримки різних сфер, в тому числі соціальної, медичної, підтримки комунального господарства», – зазначила експерт.  

За словами Дениса Башлика, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації , українська земельна реформа є комплексною, вона продовжується і постійно аналізується. За його словами, наступного року чергові зміни в правилах ринку землі дозволять аграріям укріпитись на своїх землях і розвивати довготривалий бізнес, який вони не наважувались впроваджувати на орендованих землях. 

«Другий етап відкриття ринку є надзвичайно важливим не лише в сьогоденні,  але й у процесі повоєнної відбудови та трансформації агросектору. Ми вже бачимо що при наявності проблем з логістикою аграрному сектору необхідно розвивати глибоку переборку, а це неможливо робити на орендованих землях. Проекти з довготривалою окупністю передбачають використання власної, а не орендованої землі», − зауважив Денис Башлик.

Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник під час виступу зазначив, що ситуацію необхідно коригувати, аби ринок землі в Україні розвивався не тільки в абстрактних цифрах ВВП а в першу чергу для людей, які проживають в сільській місцевості.

«Основним критерієм успішного функціонування обігу земель  сільськогосподарського призначення має бути висока можливість малого та середнього сільського бізнесу конкурувати за землю та розвиток сільських територій», – зазначив експерт.

Іван Слободяник зауважив, що у зв’язку з невизначеністю кон’юнктури ринку, значним руйнуванням портів, припиненням «зернової угоди» та відсутністю фінансових джерел з фонду часткового гарантування кредитів та іпотечного кредитування,  купівельна спроможність малого фермерства в Україні дуже низька. 

«Україна стала кандидатом в члени ЄС. В Європі аграрна політика невід’ємно пов’язана з політикою сільського розвитку. Коли ми говоримо про успішність реформи не варто забувати про те, що це дасть для конкретної людини, чи отримаємо ми в результаті потужний середній клас агровиробників та створення комфортного життєвого середовища в селі», – додав Іван Слободяник.

Ще однією проблемою він назвав неможливість скористатись правом викупу земель постійного користування в розстрочку:  

«У 2021 році фермери отримали можливість викупити землі постійного користування в розстрочку, та в листопаді минулого року згідно з новою редакцією  п. 6-1 Перехідних положень Земельного кодексу України, фактично зробити це неможливо», – додав експерт.

Переглянути відеотрансляцію можна за посиланням:

Читайте також