Ситуація, яка зараз є в аграрному секторі, безпосередньо впливатиме на те, якими будуть бюджети: від державного до місцевих громад, сіл і селищ наступного року. Про це заявив виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник, під час публічного обговорення “Продовольча безпека громад під час війни: глобальний і локальний погляди”, організованого міністерством розвитку громад і територій за підтримки Проєкту USAID “ГОВЕРЛА”.
В контексті продовольчої безпеки Всеукраїнська асоціація громад за підтримки програми USAID АГРО реалізувала ініціативу «Згуртовані громади». В межах проєкту у прифронтові і деокуповані громади було доставлено понад 500 тонн гуманітарних вантажів.
“Безумовно, ключовим є розблокування портів, оскільки це основне, що вирішить проблему. Однак якщо ситуація затягнеться, тоді потрібна стратегія зі зберігання зерна. Наприклад, програма підтримки і ремонту приміщень, в яких може зберігатися зерно. Ще одне завдання – не дати збанкрутіти фермерським господарствам. Ось тут потрібні зусилля усіх рівнів. Держава має намагатись забезпечити, щоб держрезерв і аграрний фонд могли б викупити вирощене зараз збіжжя, ДПЗКУ має знайти кошти і забезпечити роботу інструментарію. Ухвалити рішення про можливе відтермінування кредитів. Звісно це все потрібно до тих пір поки або не будуть розблокуванні порти, або не буде побудована нова логістика яка зараз є дуже на низькому пропускному рівні”, – наголосив виконавчий директор ВАГ.
За словами Івана Слободяника, нині загрози продовольчій безпеці немає, але якщо порти не будуть розблоковані, ми маємо мати рішення.
“Мають бути відповіді: де зберігати зерно, як вберегти фермера від банкрутства та як засіятись наступного року. Тому гуртуймося, зберігаємо і дивесифікуємо виробництво. Є позитивні сигнали від уряду, є час підготуватись і є розуміння, як це робити”, – підсумував представник Всеукраїнської асоціації громад.