У комітетах Асоціації: новий керівний склад Комітету з питань освіти

by Непом'ящий Микола

Комітет Всеукраїнської асоціації громад (ВАГ) з питань освіти очолив Григорій Таргонський, Рокитнівський селищний голова (Рівненська обл.), якого обрано строком на два роки  – таке рішення під час засідання ухвалили члени комітету. Заступником голови обрано Риту Бойко, начальника гуманітарного відділу Копичинецької міської ради (Тернопільська обл.), а секретарем цього комітету – Олександру Шереметьєву, регіонального координатора Всеукраїнської асоціації громад у Полтавській області.

Відповідно до Положення про комітети ВАГ процедура перевиборів у комітетах проводиться по завершенню двох років роботи попередніх голів. Тож у комітеті подякували Богдану Бутинському, Підкамінському селищному голові за плідну та ініціативну роботу, яку він продовжуватиме як член  комітету.

Територіальні громади і освітня реформа – тема, яка не втрачає актуальності і очолює рейтинг питань, що потребують пошуку відповідей на них та прийняття виважених рішень. Ситуація довкола законодавчих нововведень в освітній сфері викликає неабияке хвилювання сільських та селищних рад та жителів громад – таких висновків дійшли у Всеукраїнській асоціації громад за результатами останніх робочих поїздок у регіони.

«Конструктивна співпраця та комунікація на постійній основі з Міністерством освіти і науки України, профільними комітетами Верховної ради України щодо врегулювання на законодавчому рівні тих проблемних питань, які найбільше впливають на розвиток і перспективи освітньої сфери сільських територій – надважливе завдання Комітету ВАГ з питань освіти» – зазначив Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник.

Григорій Таргонський подякував за довіру та зазначив, що питання освіти близькі йому «по духу», оскільки він «за покликанням освітянин» і до обрання головою Рокитнівської громади очолював структурні підрозділи у сфері освіти, перебуваючи на керівних посадах в органах виконавчої влади районного та обласного рівнів. Відтак добре володіючи ситуацією на місцях, зі знанням справи перелічив виклики, які пов’язані, зокрема, із реалізацією до Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Реформа старшої школи, що передбачає створення академічних і профільних ліцеїв і сприятиме створенню дійсно дієвого профільного навчання та дасть можливість учням вивчати предмети, необхідні їм для обраного ними майбутнього фаху є актуальною. Проте тут є низка питань фінансового характеру, які не дають в повній мірі виконати передбачені законодавством вимоги до таких закладів.

Кріт того, у деяких громадах, які знаходяться на територіях з низькою густотою населених пунктів, постає питання необхідності збереження малокомплектних шкіл, фінансування яких «лягає на плечі» громад, а це непосильна ноша для більшості з них, відтак вирішення цього питання потребує державної підтримки.

З метою врегулювання зазначених питань пропонується підготувати та надати відповідним центральним органам виконавчої влади та профільним комітетам Верховної Ради України обґрунтовані пропозиції щодо шляхів їх вирішення.

Серед викликів – забезпечення учнів із родин внутрішньо-переміщених осіб, які втратили своє майно, технічними засобами для здійснення дистанційного навчання (ноутбуки, планшети). Можливим кроком  подолання такої проблеми є збір інформації про потреби таких родин і направлення звернень до відповідних органів влади, а також благодійних організацій та волонтерських центрів щодо їх придбання чи надання як благодійної допомоги.

Безпечні умови навчання – питання, яке не набуло свого досконалого завершення. Вирішити його можна шляхом термінового внесення відповідних змін до статті 46 Бюджетного кодексу України в частині спрямування залишків коштів на рахунках громад для будівництва/облаштування укриттів.

Таку ж позицію висловила у своєму виступі Вікторія Діденко, начальник відділу освіти, молоді та спорту Межівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, додавши і перегляд умов співфінансування для створення харчоблоків: незначна різниця у чисельності учнів (185/200) не дозволяє використати такий механізм. Вона проаналізувала норми деяких нормативно-правових актів, що стосуються сфери освіти і які на сьогодні, на думку освітян-практиків, потребують внесення змін, зокрема Положення про Атестацію педагогічних працівників, яке на сьогодні не містить чітких критеріїв до оцінювання особистісних характеристик того, хто атестується, а тому сприяє поширенню «особистісного підходу», який впливає на результати атестації. Звернула увагу на фінансове забезпечення інклюзивно-ресурсних центрів, попит на послуги яких зріс у рази через наслідки широкомасштабного вторгнення країни-агресорки. Відсутність фінансового стимулу для освітян (мала заробітна плата), що унеможливлює залучення до роботи психологів, корекційних педагогів. Нагадала про незадовільний стан доріг, якими здійснюється підвезення дітей до навчальних закладів та недостатній рівень забезпечення шкільними автобусами.

Вікторія Діденко подякувала за можливість висловити проблемні питання, з якими у своїй роботі стикаються педагоги, зокрема у сільській місцевості, і які потребують термінового вирішення.

Член Правління Асоціації, Музиківський сільський голова Олександ Лейбзон (Херсонська обл.) підтримав виступаючих і наголосив на необхідності проведення узгоджених дій Асоціації і комітету щодо захисту інтересів жителів сільських територій на етапі впровадження освітньої реформи, оскільки ці процеси для них є болісними.

Голова Комітету Григорій Таргонський підбив підсумки засідання і звернувся до членів комітету бути активними учасниками процесу прийняття рішень органами влади на всіх рівнях та працювати над підготовкою для розгляду на засіданнях комітету обґрунтованих пропозицій, орієнтованих на удосконалення законодавства з питань освіти, вирішення питань їх матеріально-технічного забезпечення для подальшого направлення їх на розгляд органів влади різного рівня відповідно до їх компетенції та повноважень.

Доступність та якість освітніх послуг (дошкільна, загальна середня, позашкільна освіта, організація дозвілля, розвиток творчих здібностей, безпека) – напрями, за якими Комітет ВАГ з питань освіти буде працювати надалі, враховуючи пропозиції територіальних громад – членів Асоціації, та представляти їх інтереси, зокрема у Міністерстві освіти України, Міністерстві фінансів України під час засідань профільних комітетів Верховної Ради України.

Сила громад – у їх згуртованості, що починається з родини і переростає у згуртованість всеукраїнську, яка допомагає долати нам ворога та, попри війну, розвивати громади, і планувати майбутнє для своїх дітей у своїй країні. Такі підсумки засідання Комітету.

© Всеукраїнська асоціація громад