Головна Новини Рада ухвалила законопроект №2194

Рада ухвалила законопроект №2194

by Ivan

Ми на крок ближче до реформування системи управління у сфері земельних відносин та спрощення доступу до земельних ресурсів населення і бізнесу. Сьогодні Рада підтримала прийняття в цілому законопроект №2194 в кількості 284 голосів:

• Це закон про земельну децентралізацію і нею не треба лякати. Громадам передадуть землю державної власності поза межами населених пунктів. А отже нові договори оренди і продовження старих потрібно буде погоджувати на місці з органами місцевого самоврядування, а не на рівні області. 2194 – не про розпродаж чорноземів, це про інвестиції в громади.

• 2194 не про те, що завтра всі чорноземи безконтрольно кудись вивезуть, він про регулювання дозвільної документації. Наприклад, якщо ви вирішили побудувати на маленькій ділянці своїх чорноземів будинок – вам доведеться змінити цільове призначення, зняти верхній шар грунту і вивезти його, погодити проект землеустрою тощо. І якщо десь є порушення – вас оштрафують, бо контроль залишається. 2194 лише про спрощення дозволів. Він скасовує низку погоджень: з 5 залишиться один, що при оформлені дозволу економитиме час і гроші.

• 2194 не в’бє фермерів чи фермерство. Він про завершення земельної реформи, тобто про дерегуляцію, спрощення процедур і перерозподіл повноважень. Документ захищає права орендарів: закон створює механізм реалізації переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення саме для орендарів. Тепер ця процедура чітко виписана: увесь механізм буде проходити через нотаріуса і Реєстр речових прав на нерухомість, що є ефективним засобом боротьби з рейдерством.Також поточнюється процедура викупу у розстрочку землі постійного користування: її може викупити не лише фермер, а й його спадкоємці.

• 2194 не запускає ринок землі в Україні. Ринок землі запускається іншим законом і це станеться в липні поточного року. 2194 важливий сам по собі насамперед через земельну децентралізацію, припинення «дерибану» земель від Держгеокадастру, в частині ринку врегульовуються механізми дотримання переважного права купівлі орендованої земельної ділянки с/г призначення, який передбачав дотримання прав і власників ділянки, і орендарів. Окрім того є деталізація механізму викупу земельних ділянок, наданих у постійне користування фермерам. 2194 потрібен, щоб не перетворити ринок землі в кругообіг корупціинного кешу.

Землі сільгосппризначення з 2002 року знаходяться то в районних адміністраціях, то в Держземагенстві, то в Держгеокадастрі. Відтак громади, новостворене місцеве самоврядування, яке бере на себе всю повноту відповідальності за те, що відбувається на їхній території, зобов’язане самостійно управляти своїми земельними ресурсами. 

Цей документ є історичним для українських громад, який поверне місцевому самоврядуванню розпоряджатися своїми землями і відкриє новітню земельну історію України.

Читайте також