Головна Новини Форум для місцевого самоврядування «Сільський розвиток у контексті євроінтеграції України»

Форум для місцевого самоврядування «Сільський розвиток у контексті євроінтеграції України»

by [email protected]

Представники влади, органи місцевого самоврядування, українські та європейські експерти та фермери обговорили практичні кроки з впровадження європейських підходів у розвитку сільських територій в Україні.

15 лютого  2023 року відбувся форум для місцевого самоврядування «Сільський розвиток у контексті євроінтеграції України», організований Всеукраїнською асоціацією громад у партнерстві з Всеукраїнським конгресом фермерів спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України та за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Зі вступними словами до учасників звернулися  Володимир Кучма, голова Всеукраїнської асоціації громад, Олександр Гайду, голова Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, Мар’ян Заблоцький, голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, Олександра Азархіна, заступниця Міністра громад, територій та інфраструктури України, Маркіян Дмитрасевич, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Модерував захід Іван Слободяник, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад. У вступному слові він зазначив:

«Цей захід важливий для того, щоб звірити годинники між ключовими бенефіціарами: тими хто буде фактично здійснювати синхронізацію законодавства, місцевим самоврядуванням та громадськістю».

Володимир Кучма, голова Всеукраїнської асоціації громад, відзначив важливість тематики Форуму для держави й суспільства, а також окреслив перспективи майбутньої співпраці:

«Ми маємо усі підстави сподіватися, що у співпраці з українським парламентом та українським урядом, з експертним середовищем, із фаховими інституціями та об’єднаннями, а також із нашими міжнародними партнерами ми зможемо впровадити в Україні сучасну, ефективну політику сільського розвитку, забезпечити збереження, відновлення та модернізацію українського села».

Олександр Гайду, Голова Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, розповів про існуючі програми підтримки аграріїв:

«Минулого року ми з народними депутатами та Мінагрополітики підтримали наших фермерів державними програмами, грантами, залучали міжнародну допомогу, аби ті, хто годує Україну та світ, могли й далі це робити Аби мінімізувати негативні наслідки для підтримки фермерів у 2023 році працюватиме кредитна програма «5-7-9», на яку передбачено 67 мільярдів гривень під 50% держгарантії, ще 1 мільярд гривень планується спрямувати на гранти для бізнесу, в тому числі на сади та теплиці, ще 200 мільйонів гривень на зрошення земель».

Про економічні стимули впровадження реформ, необхідних для євроінтеграції, розповів Мар’ян Заблоцький, голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики:

«Україна приєднається до єдиного ринку ЄС до 2027 року. Звичайно, що цей процес може затягнутись, але єдиний ринок — це, фактично, і є членство в Євросоюзі. До нас скоро прийде розуміння, до яких величезних коштів ЄС ми можемо доєднатись. Вони витрачають половину свого 900-мільярдного євробюджету на підтримку агропромисловості. При чому, підтримують виключно маленьких фермерів. Фермерами, що цікаво, вони вважають усіх, хто або виробляє і продає їжу, або суттєву частину свого раціону вирощує сам».

За словами Маркіяна Дмитрасевича, заступника Міністра аграрної політики та продовольства України, Парламент має провести масштабну законодавчу роботу, адже  в масиві законодавства ЄС, який нам потрібно буде імплементувати, саме сільське господарство становить 35-40%.

Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (AGRO), розповіла про фундаментальні засади відбудови країни:

«Ще одним напрямком діяльності Програми USAID АГРО, який набув особливої ваги в контексті подолання наслідків війни та євроінтеграції, став розвиток просторового планування територій громад. Програма USAID АГРО була однією з перших, хто почав працювати над цією темою, розробив методологію просторового планування для громад та успішно впровадив пілотні проекти, які зараз активно масштабуються».

Олександра Азархіна, заступниця Міністра громад, територій та інфраструктури України наголосила на важливості спільної роботи з громадами щодо розвитку комплексного просторового планування територій та збору даних:

«Плани відновлення мають бути скоординовані з комплексними  програмами розвитку. Механізми регіональної політики мають йти поряд з механізмами просторового планування».

Йонас Пупіус, Радник Департаменту сільського розвитку Національного платіжного агентства Литви, виступив з доповіддю на тему «Політика розвитку сільських територій країн ЄС у складі Спільної аграрної політики ЄС ».

Він розповів про етапи передвступної підготовки Литви до отримання членства ЄС та  умови доступу до фондів спільного бюджету ЄС, серед яких: перехід від підтримки виробництва окремих видів продукції до прямої підтримки сільськогосподарських товаровиробників; розширення програм підтримки сільського розвитку, диверсифікації доходів у сільській місцевості; втілення стратегій місцевого розвитку;  запровадження цільової підтримки спеціальних заходів агроекологічного спрямування; інвестиції в сільську інфраструктуру.

«Для фермерів є важлива диверсифікація їхньої економічної діяльності, щоб вони не залишались сконцентровані виключно на сільськогосподарські аспекти. Це сприяє створенню нових робочих місць і дає можливість імплементувати ідеї мешканців для поліпшення їх життя» – зазначив Йонас Пупіус .

Том Джонс, Президент Європейського альянсу сільських громад (ERCA), Європейського сільського парламенту відзначив важливість участі громад у програмах розвитку сільських територій від ЄС:

«Важливо, щоб органи місцевого самоврядування та аграрії долучались до організації процесу  розподілу коштів ЄС з погляду економічної доцільності. Європейській комісії важливо зберігати діалог , щоб розуміти проблеми на місцях».

У другій частині форуму учасники обговорили перспективи євроінтеграції та успішний досвід розвитку українських громад.

Марія Ярошко, керівниця Проекту «Німецько-Український агрополітичний діалог» (АПД), звернула увагу на важливу роль територіальних громад: “Громади мають підтримати локальний аграрний бізнес, роз’яснити, що  таке “нова аграрна політика”, “євроінтеграція”, як залучати інвестиції та працювати з державними програмами підтримки”.

До обговорення активно долучились представники органів місцевого самоврядування. Делятинчук Андрій, голова Ясінянської селищної ради, розповів про необхідність стимулювання розвитку крафтового виробництва у гірських регіонах. Різник Микола, голова Опішнянської селищної ради, презентував власний успішний кейс для розвитку сільської території – вирощування зелені в теплицях. Кравченко Оксана, заступник Узинської громади, розповіла про успішні німецькі практики у сфері сільського туризму. Григорій Шамрицький, Координатор Всеукраїнського Конгресу Фермерів Полтавщини, акцентував увагу влади, міжнародних партнерів на необхідності створення переробки та розвитку тваринництва в Україні, адже це додаткові податки, створення робочих місць та отримання доданої вартості. Іван Паньків, Президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб, запропонував створити дорадчі органи, які будуть представляти інтереси дрібних виробників та жителів сіл, через які вони зможуть доносити ідеї, виклики та пропозиції.

Форум відбувся у змішаному форматі: дехто з учасників був присутнім онлайн, дехто – в студії.

Усі матеріали, представлені на форумі, та відео трансляції заходу  – за посиланням:

Читайте також