Головна Новини Житлова політика відповідатиме потребам громад: ВАГ підтримує відповідний закон

Житлова політика відповідатиме потребам громад: ВАГ підтримує відповідний закон

by Інна Тесленко

Всеукраїнська асоціація громад підтримує проект Закону України «Про основні засади житлової політики», ухвалення якого потрібне для виконання Реформи 7 Плану України Ukraine Facility і дозволить залучати інвестиції в житлову галузь України.

Асоціація брала активну участь в експертних обговореннях реформи житлової політики і наголошувала на тому, що ключову роль у реалізації новітньої житлової політики, покладено на територіальні громади, одні з яких мають відновити зруйнований житловий фонд, а інші його розширити.

Новітня житлова політика держави має забезпечити вирішення питань:

–   Формування дієвого механізму формування житлового фонду територіальних громад;

–   Створення умов для набуття соціального житла на правах оренди або шляхом використання фінансово-кредитних механізмів підтримки будівництва (придбання);

–   Створення умов, за яких кожен матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або орендувати за соціально відповідними цінами. 

Так, у відповідному законопроєкті, який був підтриманий урядовим комітетом з питань відновлення України, розвитку громад, територій та інфраструктури, реінтеграції тимчасово окупованих територій та соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб Кабінету Міністрів України, передбачені підвищення ролі громад у реалізації житлової політики.

Зокрема, напрацьовані механізми, які дозволять громадам брати активну участь у плануванні та реалізації такої політики. Це означає, що житлова політика відповідатиме потребам громад і сприятиме їхньому розвитку.

Ухвалення законопроєкту дозволить також сформувати сучасну та прозору житлову політику задля ефективного вирішення житлового питання кожного українця.

У проєкті закону передбачається:

– запровадження Єдиної інформаційно-аналітичної житлової системи, як механізму забезпечення прозорості та відкритості реалізації житлової політики;

– підходи визнання громадян такими, що потребують підтримки держави у вирішенні житлового питання, з урахуванням їх доходів та майнового стану і відповідно запровадження диференційованих механізмів забезпечення житлом;

– принцип доступності житла шляхом поєднання економічної та фізичної складової;

– запровадження системи взаємопов’язаних документів стратегічного планування і реалізації житлової політики;

– поетапне скасування механізму безоплатної приватизації житла державної і комунальної власності, яке надається в оренду;

– формування сталих житлових фондів державної та комунальної форми власності. 

Підтримуючи зазначену законодавчу ініціативу, Всеукраїнська асоціація громад акцентує увагу та наступних актуальних питаннях, які потребують вирішення за для ефективного забезпечення новітньої житлової політики:

  1. для досягнення поставлених цілей в короткостроковій перспективі одним із ефективних шляхів створення соціального житла є його будівництво приватними забудовниками на замовлення сільських, селищних, міських рад на землях комунальної власності  або викуп побудованого житла відповідними місцевими радами;
  2. створення умов доступу до фінансово-кредитних механізмів громадянами які бажають набути житло у власність через механізми кредитування без першого внеску, який наразі становить 20-30% його вартості. 

Зазначимо: позиція ВАГ формується завдяки роботі експертного простору Асоціації, який надає інформаційно-консультаційну підтримку територіальним громадам для вирішення проблемних питань в умовах війни. Експертний простір – є складовою масштабного проєкту «Програма підтримки продовольчої безпеки «Згуртовані громади», який Всеукраїнська асоціація громад реалізовує за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Читайте також