У вівторок, 18 березня, у Миколаєві відбулись відкриті Збори Миколаївського обласного відділення Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Всеукраїнська асоціація громад».
Обласне відділення ВАГ очолює Мостівський сільський голова Надія Бабанська.
До заходу долучились голова Комітету Верховної Ради України із питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, перший заступник голови Миколаївської обласної ради Ігор Щербина, виконавчий директор ВАГ Іван Слободяник та його заступник-директор з розвитку Ігор Абрамʼюк, регіональний координатор Миколаївського обласного відділення ВАГ Валентин Бойко, а також представники органів місцевого самоврядування-члени ВАГ.
На порядку денному – розгляд наступний питань:
1. Інформація про діяльність ВАГ (Іван Слободяник, виконавчий директор ВАГ).
2. Звіт голови обласного відділення ВАГ.
3. Про підтвердження повноважень чи переобрання голови обласного відділення ВАГ.
4. Про підтвердження повноважень та/чи обрання членів Правління ВАГ.
5. Про підтвердження повноважень та/чи обрання голів районних відділень ВАГ.
6. Про затвердження складу Ради обласного відділення.
7. Про обрання делегатів від обласного відділення на Загальні збори (конференцію) уповноважених делегованих представників членів ВАГ.
8. Про членство у ВАГ та сплату членських внесків.
9. Обговорення проєкту Стратегії та законодавчого порядку денного ВАГ (Ігор Абрам’юк, директор з розвитку – заступник виконавчого директора ВАГ).

З вітальним словом на Зборах виступила голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк. Вона подякувала Всеукраїнській асоціації громад за те, що гуртує навколо себе громади, та висловила вдячність громадам Миколаївщини, які попри виклики сьогодення, активно працюють над відновленням, стратегічним плануванням, залученням міжнародних донорів, реалізацією євроінтеграційних процесів тощо.
«Сьогодні, на засіданні Миколаївського обласного відділення Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ), побачила неймовірну силу та завзятість громад, які навіть під обстрілами не просто виживають, а й задають ритм усій країні. Тут уже формують стратегічні плани, запускають проєкти відновлення і буквально стають прикладом для інших регіонів. Говорили й про конкретні механізми підтримки громад, зокрема про важливість програм комплексного відновлення (ПКВ). Бо інвестори — і приватні, й міжнародні — не підуть туди, де є тільки гарні слова та папірці з меморандумами про наміри. Їм потрібен чіткий план дій. Саме ПКВ — це та дорожня карта, яка дає можливість регіонам отримати реальні кошти», – сказала вона.
У цьому контексті, наголосила голова комітету, особливо важлива роль українського плану Ukraine Facility. Він дасть громадам доступ до реальних коштів — понад 1 млрд євро міжнародної підтримки.
Важлива деталь: кожен ухвалений ю у Верховній Раді закон, що стосується Ukraine Facility, приносить щонайменше 350 млн євро на розвиток України.
Також вона розповіла про пріоритетні напрямки роботи, на яких сьогодні зосереджується Комітет Верховної Ради України із питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування.

Водночас перший заступник голови Миколаївської обласної ради Ігор Щербина зазначив під час Зборів, що адміністративна реформа гартується саме під час великої війни. І сьогодні перед громадами постали виклики, яких не бачили їхні попередники за 30 років незалежності.
«Синергія всіх гілок влади, від центральної до місцевої, забезпечують можливість ефективно впроваджувати адміністративну реформу. Кожного дня ми приймаємо важливі рішення та надаємо підтримку як воєнному фронту, так і цивільному, зокрема, нашим громадам, які за час збройної агресії показали приклад ефективної роботи, відповідального управління та справжнього патріотизму. Від імені голови та депутатського корпусу Миколаївської обласної ради дякую кожному, хто сьогодні продовжує цю справу», – сказав він.

Виконавчий директор ВАГ своєю чергою презентував аналіз діяльності «Всеукраїнської асоціації громад», кінцевою метою якої є сталий розвиток сільських територій через розбудову самоврядування у територіальних громадах. Крім того, присутні заслухали звіти про роботу Миколаївського обласного відділення ВАГ та опрацювали подальші напрямки роботи асоціації.
Окрім того, виконавчий директор розповів про законодавчі пріоритети ВАГ. Йдеться про приблизно 50 законопроєктів і нормативно-правих актів, які потребують зміни або ухвалення.
Законодавчий порядок денний ВАГ передбачає різні блоки: регіональна політика, організація діяльності ОМС, матеріальне забезпечення діяльності ОМС, участь ОМС у розвитку місцевої демократії, бюджет ОМС та джерела його формування, управління природними ресурсами, агросектор як ресурсна база ОМС, освітня галузь, медична галузь. Кожен напрям має перелік змін та відповідних законодавчих актів.
