Головна Новини Збереження єдиного податку, ПДФО та реверсної дотації: Уряд врахував майже всі позиції ВАГ щодо Держбюджету-2025

Збереження єдиного податку, ПДФО та реверсної дотації: Уряд врахував майже всі позиції ВАГ щодо Держбюджету-2025

by Інна Тесленко

Уряд підтримав майже всі позиції Всеукраїнської асоціації громад щодо змін у проєкті Закону про Державний бюджет-2025. Зокрема, збереження єдиного податку у місцевих бюджетах та повернення реверсної дотації, яка становитиме майже 15 млрд грн. 

Про це свідчать дані урядового подання проєкту Державного бюджету на 2025 рік до Верховної Ради до другого читання.

Зокрема, у документі зазначається, що уряд не врахував правки про вилучення з доходів місцевих бюджетів  до доходів Загального фонду державного бюджету частини єдиного податку з юридичних осіб і с/г товаровиробників.

У документі зазначено, що єдиний податок є місцевим податком та належить до складу доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад. Зарахування  частини надходжень від даного виду податку до державного бюджету призведе до суттєвих втрат місцевих бюджетів, і зумовить ситуацію з відволікання фінансового ресурсу, який є вагомим джерелом здійснення повноважень органів місцевого самоврядування. Тож ця правка не врахована.

«Це важливе рішення для збереження наповнення місцевих бюджетів, що суттєво впливає на ефективність роботи органів місцевого самоврядування. Єдиний податок – найбільш вагомий в структурі доходів місцевого самоврядування, що дозволяє планувати видаткову частину місцевих бюджетів за пріоритетністю потреб громад. Перерозподіл даних видів податків, як передбачали правки (40% або 50%) на користь Державного бюджету фактично міг позбавити громади майже 9 млрд грн та можливості побудови спроможного самоврядування», – сказав виконавчий директор ВАГ Іван Слободяник.

Також врахована ще одна важлива позиція Асоціації – реверсна дотація залишається і становитиме 14,9 млрд грн.

Уряд не врахував правку щодо доцільності нездійснення у 2025 році передачі реверсної дотації. У документі зазначається, що реверсна дотація перераховується з бюджетів спроможних територіальних громад. 

Не перерахування реверсу призведе до втрат доходів державного бюджету, за рахунок яких здійснюється зокрема перерахування базової дотації, забезпечуються видатки на реалізацію заходів щодо обороноздатності країни та захисту безпеки населення тощо, зазначається в документі.

Щодо ПДФО, ситуація наступна. Уряд не зафіксував збереження розподілу  64% та 21% ПДФО на постійній основі, на чому наголошувала ВАГ.

Проте, виглядає так, що фактично 64% ПДФО зберігаються у місцевих бюджетах у 2025 році.

Розподіл виглядає наступним чином: громади отримуватимуть 60% ПДФО, а ще 4% надходитиме за рахунок Держбюджету як субвенції на компенсацію тарифів населенню.

Зокрема, передбачено 12,2 млрд грн субвенції. Ця сума якраз і сформована за рахунок прогнозних надходжень у розмірі 4% ПДФО (крім податку від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу), що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на відповідній території України (крім території міст Києва та Севастополя).

Тож у ВАГ сподіваються, що, можливо, народним депутатам вдасться вирішити цю ситуацію. Загалом, за результатами доопрацювання проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» до другого читання з урахуванням Бюджетних висновків Верховної Ради України, збільшено фінансовий ресурс місцевих бюджетів на 19 845,9 млн грн. Обсяг доходів місцевих бюджетів збільшено на 7 733,4 млн грн, а обсяг міжбюджетних трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам збільшено на 12 112,5 млн грн.

Зазначимо: позиція ВАГ формується завдяки роботі експертного простору Асоціації, який надає інформаційно-консультаційну підтримку територіальним громадам для вирішення проблемних питань в умовах війни. Експертний простір – є складовою масштабного проєкту «Програма підтримки продовольчої безпеки «Згуртовані громади», який Всеукраїнська асоціація громад реалізовує за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Читайте також