Ліквідація фермерських господарств скасовується, ліквідація комунальних підприємств – не відбудеться. Про це йшлось під час слухань Конгресу місцевих та регіональних влад, де обговорювався законопроєкт №6013 про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період викликав неабияке занепокоєння у фермерських господарств і громад.
Документ передбачає уніфікацію правового регулювання для нетипових організаційно-правових форм, комунальних підприємств, а також фермерських господарств і не тільки – всі мають бути перетворені в ТОВ або АТ. Саме ці позиції викликали найбільше обурення фермерів і представників громад.
Всеукраїнська асоціація громад та Всеукраїнський Конгрес Фермерів від початку розробки законопроєкту зайняла позицію, яка відповідала інтересам громад та фермерів відповідно.
1. Ліквідація фермерських господарств – скасовується
Дійсно в першій редакції документа існувала норма, яка зобовʼязувала ФГ примусово трансформуватись протягом 5 років в ТОВ, а також не реєструвати нові.
“Ще рік тому ми зверталися до керівництва ВРУ і депутатів щодо цієї норми. Тож сьогодні на слуханнях я поставив запитання голові ВРУ щодо долі ФГ і отримав відповідь: норма прибрана. Фермерських господарств відповідні трансформації не стосуватимуться. Таким чином завдяки зусиллям ВАГ та ВКФ законопроєкт не зачіпатиме інтереси фермерських господарств і вони й надалі далі працюватимуть як форма підприємницької діяльності”, – розповів виконавчий директор ВАГ Іван Слободяник, який взяв участь у слуханнях.
2. Ліквідація комунальних підприємств – не відбувається.
У громад також виникало багато питань щодо функціонування комунальних підприємств у вигляді ТОВ чи АТ: починаючи від ліцензування, фінансування за рахунок бюджету, міжмуніципального співробітництва тощо.
“Сьогодні під час слухань ми домовились з Головою ВРУ та іншими депутатами про те, що дана проблематика обговорюватиметься лише у комунікації з громадами, будемо шукати компроміси і проводити розʼяснення. Для нас важливо бути в контексті реформи, особливо що стосується питання лісів. Зазначу, колізії в законодавстві, які досі існують, дають сьогодні підстави для розповсюдження рейдерства. Наведу яскравий приклад – Кіптівська громада Чернігівської області, яку Козелецьке районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Козелецьрайагролісгосп» намагається позбавити права власності на кілька сотень гектарів лісу”, – сказав Іван Слободяник.
Наразі ще нічого не ухвалено, натомість працює робоча група в парламенті, з якою також працює ВАГ.
Окрім того, законотворці передбачили після ухвалення документу перехідний період для комунальних підприємств громад – час адаптуватись до змін. Упродовж 5 років можна буде застосовувати різні форми управління комунальним майном. Примусової ліквідації не буде.