Головна Новини Всеукраїнська асоціація громад виступає проти рейдерського захоплення лісів громад

Всеукраїнська асоціація громад виступає проти рейдерського захоплення лісів громад

by Інна Тесленко

На Чернігівщині розгортається масштабна схема незаконного позбавлення громад прав на землі лісогосподарського призначення через сумнівні судові рішення. Перший такий випадок трапився в Кіптівській громаді, яку Козелецьке районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Козелецьрайагролісгосп» намагається позбавити права власності на кілька сотень гектарів лісу. 

Аналогічні дії відбуваються щодо Остерської громади. Всеукраїнська асоціація громад наголошує на тому, що цей процес створює небезпечний прецедент, що загрожує й іншим областям України.

Кому належить ліс?

Майже 20 років величезні площі лісів в усіх областях України фактично не мали законного власника. Як виникла така ситуація?  

Річ у тім, що до кінця 2001 року землі, що були зайняті лісами колективних сільськогосподарських підприємств, але не належали до державного лісового фонду, мали бути вилучені та автоматично зараховані до земель запасу державної власності. Щоб уникнути цього, у 2001 році обласні ради масово почали приймати рішення щодо передачі таких земель у постійне користування своїм комунальним підприємствам.

Проте, щоб такі рішення почали діяти і комунальні підприємства змогли використовувати ліси, необхідно було розробити землевпорядну документацію, внести відомості про конкретні земельні ділянки до Державного земельного кадастру та отримати державні акти на право постійного користування землею. Іншими словами, для того, щоб стати законними землекористувачами лісів треба було докласти зусиль та фінансових ресурсів. Більшість комунальних підприємств обласних рад цього не зробили, в тому числі і ДП «Козелецьрайагролісгосп». 

Таким чином величезні площі лісів в усій країні фактично були «нічими» та, хоч і знаходилися на території громад, але коштів до місцевих бюджетів їх використання не приносило.

Закон 2021: Право громади на ліс

У 2021 році закон виправив цю ситуацію. Держава нарешті визнала за громадами право на комунальні землі, в тому числі і заліснені.

На виконання вимог закону громади почали інвентаризацію земель та їх реєстрацію у Державному земельному кадастрі. Так зробила і Кіптівська громада:

«Десятиліттями громада була позбавлена права на свій ліс. Коли у 2021 закон нарешті визнав право громади на комунальні ліси, Кіптівська сільська рада  ініціювала реєстрацію прав на землі комунальної власності за громадою, діючи виключно в правовому полі своєї компетенції. А тепер ми вимушені витрачати кошти на захист своїх законних прав у суді, відстоюючи кожен метр земель громади», – розповів Володимир Кучма, Кіптівській сільський голова.

Рейдерська схема

Різні дочірні підприємства розпочали відслідковувати факти інвентаризації заліснених земельних ділянок та їх реєстрації у Державному земельному кадастрі в 2021-2024 роках. Через підконтрольних державних реєстраторів або через рішення судів вони почали реєструвати за собою право постійного користування цими земельними ділянками, посилаючись при цьому на рішення обласних рад 2001 року, що є абсурдним, оскільки земельні ділянки були сформовані лише зараз і не могли бути переданими в користування 20 років назад.

У випадку з Кіптівською громадою, «Козелецьрайагролісгосп» подав до суду. На сьогодні, чотири судові справи по цих землях перебувають на розгляді в різних судових інстанціях. Вже маємо одне рішення Північного апеляційного господарського суду проти інтересів громади.

Правовий хаос: як захистити громади?

Конфлікти за лісові землі між громадами, комунальними підприємствами обласних рад та державним підприємством «Ліси України» поширюються по всій країні. Загальну кількість таких судових справ спрогнозувати важко, оскільки ДП  «Козелецьрайагролісгосп» діє за різними правовими схемами, підключаючи обласну державну адміністрацію та місцеву прокуратуру.

«Позиції судів у цих справах є часто необґрунтованими, а судова практика не враховує всіх складових фактичних матеріалів справи, в яких треба глибоко розбиратися. Недавнє рішення Верховного Суду у справі №910/9909/23 за позовом комунального підприємства до державного підприємства «Ліси України» та Хмельницької ОДА щодо права постійного користування на землі лісогосподарського призначення, яке критично сприйняли в адвокатській спільноті, стало черговим прикладом поверхової кваліфікації. У цій справі Верховний Суд фактично визнав рішення обласної ради 2001 року правовстановлюючим документом на землю, що підтверджує набуття позивачем права постійного користування земельними ділянками лісового фонду. Тому у  цій категорії справ необхідно сформувати єдину судову практику з глибоким науково-практичним аналізом всіх вихідних складових для правильної кваліфікації таких відносин  Великою палатою Верховного Суду, – зауважив Максим Ніколаєнко, адвокат Кіптівської сільської ради.

«Всеукраїнська асоціація громад буде пильно стежити за тим, як розгортається ситуація щодо земель Кіптівської громаді. Ми маємо не допустити створення небезпечного  прецедента позбавлення громади її земель. Від того чи вдасться захисти права громад, залежить не лише економічний добробут сільського населення, а й сталість управління природними ресурсами країни», – підкреслив Іван Слободяник, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад.

Читайте також