Всеукраїнська асоціація громад провела двосторонню зустріч з представниками Ради Європи та обговорили стан реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні та подальші кроки з ії можливого удосконалення, а також стан і виклики місцевої та регіональної демократії в Україні.
У зустрічі взяли участь Директорка Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Клаудія Лучіані, Голова Департаменту промоції місцевої демократії, секретаріат Даніель Попеску, Голова Всеукраїнської асоціації громад Володимир Кучма та заступник виконавчого директора-директор з розвитку ВАГ Ігор Абрам’юк.

Як наголосив Володимир Кучма, Асоціація цінує зусилля Ради Європи щодо сприяння в Україні запровадження реформ, особливо в такий нелегкий час, який проживає наша країна.
Децентралізація – одна з найбільш успішних реформ. Асоціація завжди виступає за децентралізацію, підвищення спроможності органів місцевого самоврядування. Бо саме міцні громади – основа міцної держави.
Завершення децентралізаційних процесів саме в питанні розмежування влади: державна влада та органи місцевого самоврядування. Виникають питання, хто повинен зробити цю справу. Інколи органи держуправління хочуть перебрати повноваження з тим, щоб підказати органам місцевої влади як і що робити, хоч так не має бути.
Також у зустрічі взяв участь заступник виконавчого директора-директор з розвитку ВАГ Ігор Абрам’юк. Він наголосив на тому, що ВАГ зацікавлена в подальшій децентралізації, а також погоджується з необхідністю актуалізації концепції реформи.
Ігор Абрам’юк назвав декілька ключових питань, які потребують вирішення:
– розподіл і розмежування повноважень між виконавчою владою та місцевим самоврядуванням, а також між різними рівнями влади;
– ресурсна децентралізація. Системно вона не відбулась, а в деяких моментах йде спроба централізації управління ресурсами замість децентралізації. Наприклад, у питаннях управління лісами;
– зарахування ПДФО за місцем проживання людини та збереження системи вирівнювання, коли багатші громади через систему вирівнювання допомагають біднішим;
– запровадження розумної системи нагляду за законністю рішень ОМС;
– ухвалення закону про адміністративно-територіальний устрій, який би визначив критерії, правила оптимізації адмінтерустрою;
– повернення всім громадам виборчої системи, яка забезпечить належне представництво територій у місцевих радах;
– зняття існуючого законодавчого обмеження на членство ОМС в декількох асоціаціях, як такого, що суперечить принципам Європейської Хартії, яка передбачає свободу асоціювання.