Відсутність єдиної системи з програмами підтримки, кадрів і доступу до фінансів – це чи не головні питання, які потрібно вирішити для ефективного впровадження енергоефективності в громадах.
Про це розповів виконавчий директор ВАГ Іван Слободяник під час Конференції “Енергія партнерства: інвестиції, інновації в сфері енергоефективності для громад” в межах Національного проєкту «Тиждень енергоефективності»
Учасники заходу обговорили розвиток проєктів енергоефективності та енергостійкості в громадах. Як допомогти містам, селам та селищам використовувати можливості та наближати нашу країну до зразкової енергоефективної.
Конкретно про проблеми, які маємо вирішувати:
- Програми підтримки. Наразі немає єдиної прозорої платформи, куди міг би зайти голова громади і побачити всю інформацію про наявні можливості.
- Кадри. Для малих громад величезна проблема підготувати фахові проєкти для донорської підтримки.
- Доступ до фінансів. Якщо великим містам простіше дозволити собі термомодернізацію чи енергоефективні рішення, вони мають окупність, то для малих громад – це проблема.
Сьогодні з’явились інструменти – запозичення для сільських та селищних рад, але для громад потрібно фасилітація, супроводження їх.
Під час виступу Іван Слободяник нагадав, що в Асоціації створено комітет монопрофільних громад.
“Насамперед, щоб допомогти громадам, які зазнали суттєвих руйнувань, критично пошкоджено виробниче обладнання, будівлі: Ладижинської, Зеленодольської, Бурштинської міських та Добротвірської селищної. Комітет може стати платформою для співпраці, де ми можемо ділитись практиками та успішними кейсами”, – додав він.