Українські громади мають бути долучені до переговорного процесу Євроінтеграції, адже саме 70% законодавства ЄС імплементується або має вплив саме на місцевий рівень в країнах-членах.
Про це зазначив виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник, який разом з членами Правління Асоціації взяв участь Львівському форумі міжмуніципального партнерства, який був присвячений актуальним темам європейської інтеграції на місцевому рівні та ефективним практикам міжнародного муніципального партнерства.
«Таким чином, реалізація Україною взятих на себе зобов’язань залежить від того, чи буде врахована думка місцевого самоврядування. Наразі у нас формується переговорні групи у 33 розділах, які об’єднані у 5 кластерів. У цих переговорах мають брати активну участь представники громад. Уряд пройшов офіційну процедуру скринінгу за 1-м кластером, але ми особливо очікуємо відкриття процесу скринінгу за кластером 5 «Ресурси, сільське господарство та політика згуртованості». Він має вирішальне значення для місцевого самоврядування в жовтні 2025 р.», – нагадав Іван Слободяник.
За його словами, саме Політика згуртованості ЄС та Спільна аграрна політика ЄС є найбільшим джерело можливостей для розвитку місцевого самоврядування за кошти ЄС. Вона передбачає механізми підтримки для регіонів ЄС. Це також доступ до реалізації проєктів за кошти Структурних фондів ЄС, але ми ще маємо створити відповідну інфраструктуру для відбору, реалізації та звітування проєктів за європейськими вимогами.
«Це все дуже важливі процеси, але, на жаль, сьогодні ми бачимо низьку залученість Асоціацій місцевого самоврядування до діалогу з інституціями ЄС. Причин багато: війна, складна логістика, брак ресурсів тощо. Але нам важливо говорити про це і використовувати різні майданчики для вирішення питання», – підсумував він.