«Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» – це надзвичайно цінний документ, що встановлює цілісне бачення децентралізованої, сучасної територіальної організації влади в Україні, оновлений варіант якого був представлений на форумі в Бучі 6 грудня.
Коротко про документ⬇️
✅Про досягнення з 2014 року:
- Якість надання публічних послуг значно покращилась після того, як місцеві влади отримали нові повноваження.
- Укрупнення громад, проведене на основі прийнятого у 2015 році законодавства, спростило систему врядування і зміцнило спроможність місцевого самоврядування.
- У 2020 році майже 20 тис. громад були об’єднані у 1470 більших територіальних громад, а кількість районів зменшено з 490 до 136, що привело до вдосконалення системи багаторівневого врядування.
- Реформа також сприяла співпраці на місцевому та регіональному рівнях.
До середини 2024 року 744 громади підписали 495 угод про міжмуніципальне співробітництво, а 485 громад уклали понад 2000 міжнародних договорів, що сприяє обміну ресурсами та запозиченню кращих практик.
🟥Проте ключові виклики лишаються актуальними:
- У обласних та районних рад відсутні виконавчі органи, а роль районів досі є нечіткою, з мінімальними повноваженнями, що ускладнює загальну координацію.
- Було досягнуто прогресу у фінансовій децентралізації, але місцеві влади досі стикаються з бюджетними обмеженнями, що перешкоджає їхній фінансовій автономії.
- Залишаються актуальними проблеми, пов’язані з нестачею юридичних повноважень у сфері управління земельними ресурсами.
- Також через війну лише погіршується стан інфраструктури.
- Місцеве самоврядування та державна влада (на субнаціональному рівні) стикаються з низьким рівнем професіоналізму та кадровим дефіцитом, що додатково ускладняється міграцією та мобілізацією.
- Недостатня прозорість та неузгодженість галузевих реформ також обмежують подальший прогрес.
- Військові адміністрації мають запроваджуватися на основі чітких критеріїв і регуляцій, з дотриманням принципу домірності відносно досягнення поставлених цілей, і повинні бути ліквідовані, як тільки ситуація дозволить це зробити.
Оновлена Концепція, підготовлена після широких консультацій з ключовими заінтересованими сторонами, зокрема представництвом місцевого самоврядування, громадянського суспільства та експертної спільноти, має ґрунтуватись на документі 2014 року, враховуючи поточну ситуацію.
Детальніше читайте тут bit.ly/3ZAWHDc
Офіс Ради Європи в Україні @coe.office.in.ukraine
Рада Європи: децентралізація і місцеве самоврядування @slgcoe
Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe @COECongress