Головна Новини Позиція ВАГ щодо реформи профільної освіти: Потрібно передбачати перехідний період для сільських та селищних громад

Позиція ВАГ щодо реформи профільної освіти: Потрібно передбачати перехідний період для сільських та селищних громад

by Інна Тесленко
Students,study,in,classroom,,teacher,stands,behind,with,flag,of


Всеукраїнська асоціація громад підтримує впровадження в Україні профільної середньої освіти, але водночас наголошує на необхідності передбачити у відповідному проєкті закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження профільної середньої освіти» перехідний період для розвитку середньої профільної освіти на весь період дії воєнного стану та після його закінчення на 3 роки.

Такий перехідний період потрібен для відновлення територій громад, завершення міграційних процесів, стабілізації психологічного здоров’я дітей та дорослого населення, створення умов для постійно проживаючого населення на території громади.

Експертний простір Асоціації проаналізував стан освітнього процесу в громадах, які є членами ВАГ. Так, 460 громад не матимуть змоги створити академічні ліцеї, як це передбачено відповідним проєктом Закону України.

Це пов’язано з міграцією населення (батьки з дітьми) за межі країни та несприятливу демографічну ситуацію в сільських територіях через воєнні дії. Кількість учнів 10-11 років навчання в сільських та селищних громадах є значно нижчою, ніж 100 учнів за одним роком навчання.

У зв’язку з цим виконати вимоги проєкту Закону за умови його прийняття буде неможливо, що поставить під питання підготовку майбутніх кадрів до професійної самореалізації в сільській місцевості та ставить під загрозу розвиток сільських територій, який є однією з пріоритетних політик Євроінтеграційного руху нашої країни. Саме тому, проєкт Закону має передбачати перехідний період.

Всеукраїнська асоціація громад пропонує доповнити законопроєкт положенням про те, що сільським, селищним радам, які через низьку кількість учнів не можуть створити ліцей, можуть дозволити діяльність діючого закладу загальної середньої освіти на території сільської, селищної ради, 10-12 років навчання з кількістю учнів щонайменше 25 учнів в класі. Такі зміни діятимуть лише в період дії воєнного стану та на 3 роки з дня припинення або скасування воєнного стану.

Зазначимо: позиція ВАГ сформована завдяки роботі Експертного простору Асоціації, який надає інформаційно-консультаційну підтримку територіальним громадам для вирішення проблемних питань в умовах війни. Експертний простір є складовою масштабного проєкту «Програма підтримки продовольчої безпеки «Згуртовані громади», який Всеукраїнська асоціація громад реалізовує за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Читайте також