Головна Новини Іван Слободяник: Як вдосконалити управління природніми ресурсами у громадах

Іван Слободяник: Як вдосконалити управління природніми ресурсами у громадах

by Інна Тесленко

Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник взяв участь у Конференції «Вдосконалення управління комунальним майном: ініціативи та кращі практики» за ініціативи проєкту USAID Ukraine – USAID Україна/UKaid (SOERA), де чітко окреслив головні виклики, які стоять перед громадами в питанні управління природніми ресурсами.

“Викликів в цьому напрямі у громад достатньо. І про них треба активно говорити та шукати ефективні рішення для вирішення. Питання управління природніми ресурсами для нас, як для Асоціації, безперечно – у фокусі уваги”, – наголосив він.

470224056 563145749688166 1304449740860394714 N

Серед нагальних питань:

  1. Проблема земель сільгоспризначення. Сьогодні комунальні сільгосппідприємства дискриміновані неможливістю брати участь у державних програмах підтримки. Зараз голови громад наголошують на безоплатній приватизації, яка наразі припинена.
  2. Інвентаризація землі. З одного боку, ми досягли того, що в нас є мінімальне податкове зобов’язання, яке має наповнювати бюджет громад. Проте податкова далі нараховує мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) на підставі договорів оренди, зареєстрованої в державному реєстрі. Громада робить інвентаризацію, передає дані, на цю землю далі не нараховується МПЗ. Взагалі ситуація з Податковою в цьому контексті печальна: за реформою відбувається укрупнення обласних підрозділів, а на рівні громад виникають проблеми в управлінні, банально – складнощі з уточненням даних.
  3. Питання комунальних лісів, які хочуть забрати в громад. Прямо зараз відбувається протистояння з ДП «Ліси України». Йде мова про комунальні ліси, які у невизначеному стані, і голови громад бояться їх брати в управління, бо настане відповідальність. Проте ці ж ліси можуть стати ресурсом для наповнення бюджетів громад. Це приблизно 3 млн ге потенційних лісів, які чомусь досі у невизначеному статусі. Окрім того, є ще зареєстрований законопроєкт, який дозволяє забирати заліснені землі без згоди громади.
  4. Землі під водними об’єктами. Тут виникли проблеми висихання водойм і не зрозуміло, що з цим робити.
  5. Зміна статусу надр. Пісок, щебінь тощо мають бути поверненні до статусу місцевих.
  6. Перепрофілювання закладів освіти.
  7. Ставка оренди у віддалених територіях не відповідає ринковим реаліям, а тому приміщення в громадах пустують.

Читайте також