На сьогодні дуже важливо, щоб бюджет ЄС на 2028-2034 рр. відображав логіку розширення і членства України в Євросоюзі, але для цього нам потрібно виконати домашнє завдання.
Про це зазначив виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник під час слухань Комітету аграрної та земельної політики Верховної Ради з питань підготовки до вступу в ЄС.
“Укотре наголосив, що на сьогодні в нас є один дуже важливий timeline. Мова йде про 2028 рік, про бюджет Європейського Союзу наступного періоду. Ми в очікуванні, щоб Україна потрапила в бюджет ЄС-2028. Адже 40% з нього передбачається на аграрний розвиток і сільські території. Україна, маючи статус кандидата, вже могла б отримувати мільярди євро (як Республіка Молдова та Грузія). Для цього ми маємо виконати домашнє завдання”, – зазначив він.
Зокрема, для центральної влади – створення таких інституцій, як виплатне агентство, створення систем статистики тощо і в тому числі формулювання визначення, хто такий фермер, акцент на нього та на політику сільського розвитку. І на це є буквально два роки, адже бюджетний процес орієнтовно почнеться у 2027 році, зауважив виконавчий директор і наголосив, що без домашнього завдання ми не отримаємо жодних можливостей для фінансування.
У межах зустрічі Іван Слободяник також привітав наявність Стратегії розвитку сільського господарства до 2030 року. Більше того – там є окремий розділ «Сільський розвиток». Проте, на жаль, він не наповнений тим змістом, який мав би бути, додав він.
“Коли ми говоримо про аграрну політику, ми маємо розуміти, що вона нерозривна з сільським розвитком. І це відповідає власне євроінтеграційним принципам. Сільський розвиток нібито є елементом регіональної політики, і останнім часом це питання буквально випало з Міністерство аграрної політики та продовольства України. Тож сподівємось на Мінагро у поверненні цього непростого питання в реальну агрополітику України”, – підсумував представник Всеукраїнської асоціації громад.