Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні та подальші кроки щодо впровадження реформи децентралізації повинні мати чітко визначений фокус уваги. Раніше цей фокус був прикутий до розподілу повноважень, питання адмінтерустрою, а зараз – повертається до ресурсної децентралізації, на якій Всеукраїнська асоціація громад.
Про це розповів виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник під час Бучанського форуму «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція».
Він окреслив основні питання організації діяльності ОМС. Серед них:
Проблема сільських громад з кворумами, а саме – його відсутності на сесіях.
Повноважень ОМС щодо підтримки сектору безпеки та оборони.
Департизація виборів. Варто відійти від цього партійного представництва в маленьких громадах. Адже ми практично втратили зв’язок маленьких сіл з радами.
Нагляд за рішеннями місцевих рад. Варто мати чітко прописаний нагляд, щоб мінімізувати так зване свавілля правоохоронців. Наразі проект нагляду є м’яким, порівняно, наприклад, з сусідньою Польщею.
Зарплати і надбавки ОМС: умови оплати праці мають бути кращими. Адже сьогодні громади конкурують з бізнесом за кадри, яких у країні і так не вистачає.
Бюджети громад: давайте припинимо та врегулюємо всі перипетії. Щоразу воювати за те, щоб не забирали єдиний податок або чекати на чергові зміни, як було з військовим ПДФО минулого року, нікому не потрібно.
Сплата ПДФО за місцем проживання – це європейська практика і ми налогошуємо на таких змінах.
Адміністрування податків і зборів. У контексті податкової реформи це питання дивно виглядає: місцеві податки і збори не були в пріоритеті податкової, по суті. А нині взагалі де-факто відбувається укрупнення системи і ліквідація локальних податкових підрозділів. У результаті виникає проблема, наприклад, з уточненням даних, для мешканців віддалених територій. Ми пропонуємо дати громадам опціональну можливість здійснювати адміністрування податків.
Збільшення ставки рентної плати з 0,1 до 3 % за користування лісами, що зараховуються до місцевих бюджетів, відповідно зменшення відсотка зарахування такої плати до Державного бюджету України.
Реформа місцевої статистики також актуальне питання. Бо Бюджет цього року формувався на основі кількості мешканців за даними 2022 року + ВПО (за даними Мінсоцполітики).
Триває “війна” з ДП «Ліси України». За нашими оцінками, у держвласності наразі перебувають 7 млн га лісів а ще 3 млн у невизначеному стані. Саме ці 3 млн особливо могли б бути ресурсом для наповнення бюджетів громад.
Багато питань щодо землі. Наприклад, не завершена приватизація, яка була розпочата до 2022 року. Люди не можуть ввести в експлуатацію будинки.
Окрема важлива для наших громад тема – агросфера. Потрібно виконати всі вимоги Ukraine Facility і вимоги для вступу до ЄС. Нагадаю: ми в очікуванні, щоб Україна потрапила в бюджет ЄС-2028. Адже 40% з нього передбачається на аграрний розвиток і сільські території. Україна, маючи статус кандидата, вже могла б отримувати мільярди євро (як Республіка Молдова та Грузія). Йдеться про кошти Спільної аграрної політики ЄС. Але якщо ми не створимо платіжне агентство, системи статистики тощо, то ще на 5 років не потрапимо до бюджету ЄС. Нагадаю, це один з найбільших бюджетів ЄС для сільських громад, він є ключовим поруч з бюджетом Політики згуртованості.
Освітня і медична галузь також має бути відображена в концепції реформування місцевого самоврядування.
Також Іван Слободяник звернув увагу присутніх на те, що на подібних зустрічах учасники переважно говорять про питання податкової політики та управління ресурсами, “але ми не бачимо тут представників відповідних відомств наживо”. Саме тому він закликав перейти від форумів до протокольних нарад з дорученнями на рівні віце-прем’єра конкретними кроками.
Зазначимо: позиція ВАГ формується завдяки роботі експертного простору Асоціації, який надає інформаційно-консультаційну підтримку територіальним громадам для вирішення проблемних питань в умовах війни. Експертний простір – є складовою масштабного проєкту «Програма підтримки продовольчої безпеки «Згуртовані громади», який Всеукраїнська асоціація громад реалізовує за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).