Міністерство культури та стратегічних комунікацій України має напрацювати стратегію розвитку культури із залученням стейкхолдерів, представників ОМС та громад. Ця стратегія повинна бути пов’язана з ветеранською політикою держави, а також державною регіональною політикою – тими політиками, які сьогодні найбільше впливають на розвиток громад.
На цьому наголосив заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрамʼюк під час форуму «Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи. Відновлення громад через культуру», який відбувся за підтримки Проєкту ГОВЕРЛА.
Він подякував Проєкту ГОВЕРЛА за увагу до культурної сфери та запропонував підтримати розроблення державної стратегії за участю всіх зацікавлений сторін.
За його словами, будь-яка політика починається з бачення профільного міністерства, і це бачення має бути зафіксоване в основному документі політики – стратегії.
«Наразі ми маємо стару стратегію, затверджену ще у 2016 році. У липні ми дізнались від міністерства про початок розробки нової стратегії, але до цієї роботи нашу асоціацію не запрошували. Нагадаю, що є закон про асоціації ОМС, згідно з яким органи виконавчої влади мають консультуватись із всеукраїнськими асоціаціями щодо всіх питань, які зачіпають інтереси регіонального місцевого розвитку та місцевого самоврядування. Проєкту стратегії наразі немає. Тож, ми очікуємо на запрошення до участі у її розробленні та сподіваємося на плідну співпрацю з міністерством», – зауважив Ігор Абрамʼюк.
Заступник виконавчого директора переконаний, що стратегія розвитку культури має бути пов’язана з ветеранською політикою та державною стратегією регіонального розвитку, у якій є, зокрема, відповідна стратегічна ціль: формування згуртованої держави в соціальному, гуманітарному та інших вимірах.
Окрім того, стратегія розвитку культури мала б бути сфокусована зокрема на сільських територіях, враховуючи наші культурні традиції.
Також Ігор Абрам’юк озвучив позицію ВАГ щодо двох останніх проєктів урядових постанов, які, на думку асоціації, не були спрямовані на підвищення доступності культурних послуг – ці проєкти стосувалися мереж клубних та бібліотечних закладів. Відповідні пропозиції ВАГ надавала міністерству у своїх висновках.
Як підсумував представник ВАГ, на сьогодні системна децентралізація в сфері культури ще не відбулась. На його думку, громадам слід передати адекватні ресурси та повноваження від держави, і тоді вони братимуть на себе більше відповідальності. Також він підтвердив, що ВАГ готова співпрацювати з профільним міністерством і парламентським комітетом задля розроблення цілісної стратегії та напрацювання необхідної нормативної бази у сфері культури, а також сприяти налагодженню більш ефективної комунікації центральної влади з громадами та з ОМС.
Економити на культурі й не вважати цю сферу пріоритетною не можна – це тягне за собою довгострокові негативні наслідки для людей, для громад і для держави в цілому, наголосив заступник виконавчого директора.