У Києві відбувся базовий тренінг з управління конфліктами для представників громад – членів Всеукраїнської асоціації громад. Участь у заході взяли команди чотирьох пілотних громад, які були відібрані з обраних для пілотування областей України: Закарпатської – Білківська сільська громада, Рівненської – Клесівська селищна громада, Полтавської – Білоцерківська сільська громада та Одеської – Авангардівська селищна громада. Також у тренінгу взяли участь регіональні координатори ВАГ у обраних регіонах, яких залучено до проєктної команди.
Проєкт «Посилення потенціалу громад по роботі з конфліктами» реалізовується представниками Спільноти практиків діалогу України у співпраці з Всеукраїнською асоціацією громад за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» з січня 2025 року.
Цей проєкт має на меті зміцнення спроможностей громад у роботі з конфліктами через поступове впровадження системи по роботі з конфліктами на рівні громад шляхом організації навчання, залучення до конфлікт-аналізу та – на цій базі – розробки, апробації і впровадження пілотної моделі системи по роботі з конфліктами, її тестування на рівні громад з можливістю подальшого масштабування.
Очікувані результати (продукти) проєкту:
✔ Створення рекомендацій для ОМС по роботі з конфліктами
✔ Опис базових моделей по роботі з конфліктами на основі практики
✔ Проведення онлайн презентації напрацьованих рекомендацій та вивчених уроків.
Як зазначив на початку заходу Директор з розвитку – заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрам’юк, тематика тренінгу є для громад надзвичайно актуальною, а сам проект, вочевидь, матиме продовження, адже зараз реалізовується тільки пілотний варіант.
«Тому є сподівання, що представники усіх інших громад у підсумку зможуть скористатись напрацьованими в рамках цього проєкту моделями та рекомендаціями щодо управління конфліктами та досвідом пілотних громад у вирішенні конфліктів», – зазначив він.

Тренінг по роботі з конфліктами проводили членкині методологічної команди проєкту Наталія Безхлібна, медіаторка, фасилітаторка діалогів, голова Секретаріату Спільноти Практиків Діалогу України, керівниця проекту “Посилення потенціалу громад по роботі з конфліктами”; Ірина Ейгельсон, кандидатка психологічних наук, конфліктологиня, фасилітаторка діалогів, старша дослідниця Центру дослідження медіації та діалогу, НаУКМА, учасниця Спільноти Практиків Діалогу України; Інна Терещенко, кандидатка філософських наук, керівниця Центру лідерства ОНУ ім. І. І. Мечникова, медіаторка, фасилітаторка, конфліктологиня; Ольга Кухарук, кандидатка психологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту соціальної та політичної психології НАПНУ, психотерапевтка.
Учасники тренінгу мали змогу заглибитися в питання стратегії поведінки у конфлікті, їх визначення та вирішення, ознайомитись із Трикутником підходів до вирішення конфліктів, покроково засвоїти Модель айсбергу, проаналізувати приклади конфліктів та відповідно скласти Карту кожного з цих конфліктів. Присутні на тренінгу представники громад та регіональні координатори активно командно працювали над практичними вправами й презентували свою напрацювання. Також учасники тренінгу ознайомились з темою фасилітації та медіаторства і відмінностями між ними, а також з поняттям трьох зон конфлікту, точки ескалації конфлікту тощо, отримали основи навичок ефективної комунікації, що дозволить кожному учаснику тренінгу впроваджувати засвоєні знання у роботі з членами своїх громад.
Також під час заходу відбулася неофіційна презентація територіальних громад – учасників проєкту. Кожна громада розповіла про свої родзинки й успіхи, цілі розвитку, потенціал та плани на майбутнє. Такі презентації надихнули всіх учасників тренінгу на те, щоб надалі тримати постійний зв’язок між собою та приїхати в гості один до одного, щоби повчитись місцевим кращим практикам.
Було домовлено, що Всеукраїнська Асоціації громад включить цю групу представників громад до складу підкомітету «Управління конфліктами» Комітету ВАГ з питань ветеранів, маючи на меті налагодження постійних комунікацій та, можливо, проведення спільних заходів.
Проєкт реалізовується Спільнотою практиків діалогу України у співпраці з Всеукраїнською асоціацією громад за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Стаття представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».