Головна Новини У Києві відбулося очне засідання Комітету з питань ветеранів

У Києві відбулося очне засідання Комітету з питань ветеранів

by Інна Тесленко

На сьогодні Комітет з питань ветеранівє одним із флагманських комітетів Всеукраїнської асоціації громад. Його учасниками є 51 фахівець ОМС, також до роботи Комітету долучені 4 регіональні консультанти. Серед учасників – голови та заступники голів громад, керівники комунальних установ, фахівці ОМС. Вдруге за рік Комітет зібрався  в офлайн форматі, а загалом відбулося вже п’яте його засідання.

Представники Міністерства у справах ветеранів України та експерти партнерських організацій завжди охоче беруть участь у Комітеті, вбачаючи дієвість такої співпраці. Так само й учасники Комітету виявляють живий інтерес такої взаємодії, оскільки можуть поставити запитання та донести позицію своєї громади безпосередньо до тих, хто формує політику. Саме на Комітеті й формується позиція ВАГ щодо законодавчих та політичних ініціатив Мінветеранів, а також за експертної допомоги партнерів  розробляються різні рекомендації для ОМС.

Альона Скорзова, директор департаменту формування системи переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України:

«Хочу подякувати представникам ВАГ за те, що постійно збираєте нас усіх. Такі ініціативи, такі діалоги дійсно допомагають нам робити наші політичні рішення більш ефективними. Завдяки вашій практиці та вашому досвіду ми можемо зробити щось дійсно корисне, і така синергія в роботі держави, місцевого самоврядування, представників громадських обʼєднань є дуже важливою для наших нових впроваджень і наших нових ініціатив».

Традиційно на кожному засіданні Комітету відбувається жвава дискусія у форматі «запитання-відповідь», де учасники Комітету разом з фахівцями Міністерства у справах ветеранів України та експертами ГО «Простір Можливостей» розбирають нормативну і методичну базу , аналізують законодавчі ініціативи, обговорюють дієві професійні кейси, розбирають проблемні питання  впровадження ветеранської політики на місцях, тощо.

«Щиро хочу подякувати Асоціації, модераторці Анжелікі Близнюк за роботу Комітету. Ми весь час комунікуємо між собою, є з ким порадитись чи запитати поради. І це дійсно дієвий інструмент для того, щоб ми могли ефективніше розвивати ветеранську політику в державі», – Анатолій Лущак, учасник Комітету, Лисецький селищний голова.

Нині найбільше запитань у ОМС виникає щодо запровадження у громадах посади фахівця з супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Ірина Положешна, головний спеціаліст відділу регіональної роботи Департаменту забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України надала розʼяснення щодо вимог при працевлаштуванні та порядку нарахування цим фахівцям заплат, а також розповіла, на якому етапі нині перебуває процес відбору кандидатів:

«Останні три місяці тривала активна спільна робота Міністерства з регіонами та територіальними громадами.  Вже відбулося чотири етапи прийому заявок на посади фахівців із супроводу ветеранів, і наразі проводиться конкурсний відбір. За результатами моніторингу з Єдиного державного Реєстру ветеранів війни, подано 1432 заяви від кандидатів, комісіями розглянуто 908 заяв, а рекомендовано до працевлаштування 420 кандидатів, з них 38 ветеранів війни.  Після 25 листопада стане відомо скільки людей буде працевлаштують та яка кількість потрапить у резерв».

Представниця Мінветеранів звернула увагу учасників засідання на ключові нормативні акти, які регулюють окремі аспекти процесу запровадження посади фахівця з супроводу:
■ Відповідно до Постанови від 05 липня 2024 р. № 779 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам», кошти на зарплати фахівцям з супроводу ветеранів вже надійшли до більшості територіальних органів.
■ Згідно з Постановами Кабміну №1298 від 30.08.2002 року, № 868 від 02.08.2024року, та спільним наказом Мінпраці України та МОЗ від 05.10.2005р. 308/519, визначені тарифні розряди для фахівців.
■ Також робоча група Міністерства у справах ветеранів розробила зміни до професійного стандарту фахівця з супроводу ветеранів та членів їх родин, які знаходяться на етапі громадського обговорення до 25 листопада. Скоріш за все, їх запровадять наступного року.

Після інтенсивної сесії запитань-відповідей стало зрозуміло, що на всі запитання надати відповідь у межах засідання неможливо, а тому була досягнута домовленість про те, що цю комунікацію буде налагоджено на постійній основі через експертку-модераторку Комітету Анжеліку Близнюк.

Також на засіданні учасники Комітету та запрошені гості отримали можливість презентувати корисні ініціативи у сфері роботи з ветеранами.

Представник Новомосковської громади, учасник Комітету з питань ветеранів,Станіслав Ралдугін, презентував відеозвіт (посилання на  відео: https://www.youtube.com/watch?v=19rH6aTOHE8) про проведені заходи в рамках проєкту #ТитаниUA. Мета цього проєкту – допомогти побратимам в питаннях соціалізації і працевлаштуванні, а також побудувати в суспільстві повагу до ветеранів та ветеранок.

Начальниця програмного відділу Українського Ветеранського фонду Анастасія Ращенкопредставила «Кейси Українського ветеранського фонду» (https://www.youtube.com/watch?v=O5V0tocDdD0) які мають допомогти ветеранам соціалізуватися, адаптуватися та стати успішними після повернення у цивільне життя.

Підсумовуючи, директор з розвитку – заступник виконавчого директора ВАГ Ігор Абрам’юк зауважив, що Комітет вже визначився з основними завданнями на наступний рік. Серед них: системний моніторинг та колективна експертиза нормативної бази, сприяння громадам у розробленні місцевих програм та інші важливі задачі, а також необхідні організаційні заходи – створення підкомітетів за тематичними напрямами, виявлення з числа учасників Комітету лідерів окремих напрямів та Комітету в цілому.

Нагадаємо, цей захід є складовою частиною проєкту «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад до ефективної національної політики». Всеукраїнська асоціація громад реалізує проєкт за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з ГО «Простір можливостей».

Читайте також